Sayfalar

24 Mayıs 2013 Cuma

Ev-Stüdyosu için Masa Lambasına Diffuser Yapımı


Evde özellikle gece fotoğraf çeken "kendin yap" blogçuları için en büyük problem, ışıktır. İlk çözüm bir ışık kutusu kullanmaktır. Işık kutusunu kendiniz yapabileceğiniz gibi piyasa da bir çok seçeneğini bulmak mümkün. Ben bir kaç ay önce beyaz fotoblok kartondan bir ışık kutusu yapmıştım ama benim için pek kullanışlı olmadı. Çünkü çok yer kaplıyordu ve çalışırken aşama aşama fotoğraf çektiğim için, ya her seferinde yaptıklarımı kutunun içine taşımak zorunda kalıyordum ya da kutunun içinde çalışıyordum. Sonunda kutuyu bozdum ve bu işten vazgeçtim.

Diğer bir çözüm ise, fonu ve dekoru oluşturup oda ışığını kapatarak kendi ışık düzeninizi oluşturmanız. Bunun için genellikle 2 ya da 3 ışık kaynağı gerekiyor (sağ, sol ve tepe ışığı olarak). Bu  durum biraz sizin istediğiniz etkiye, biraz ortam şartlarına, biraz da kameranızın özelliklerine göre değişiyor. Ben gece fotoğraf çekerken 2 adet ışık kaynağı kullanıyorum. Fakat ışığı doğrudan objenin üzerine yönelttiğinizde bu sefer sert gölgeler, ve parlamalar oluşması kaçınılmaz. Zaten ışık kutusunda da yine ışık kaynaklarını yarı şeffaf beyaz bir yüzeyin üzerinden yansıtmanız gerekiyor. Ben çözüm olarak kullandığım masa lambalarının kafa kısmına bir parça geçirgen beyaz kumaşı bir kaç kat  sarıyordum, tabii oldukça kötü görünmesinin yanı sıra, lambaları oraya buraya taşırken de kumaşlar açılıp duruyordu. Sonunda bu duruma bir çare bulmanın zamanı geldi diye düşündüm ve sarmak için kullandığım kumaş ile lambalara takıp çıkarılabilir bir diffuser yaptım. Hem çok kullanışlı oldu, hem de lambalar derli toplu sevimli bir görünüme kavuştular.
Malzemeler;
 • Ahşap tutkalı
 • Su
 • Beyaz Kumaş (tül veya ince amerikan bezi gibi yarı geçirgen olmalı)
 • Makas
 • Mandal ve ya kıskaç
 • Yarım küre şeklinde geniş bir kase (benimki İkea'nın klasik metal kasesi)
 • Streç film
 • Uhu
 • Cırtcırt
 • Montaj Yapıştırıcısı
 • Fotoblok karton
 • Maket bıçağı


Yapımı;

1 ölçek tutkal ile 1,5 ölçek suyu bir kapta karıştırın. Ölçüler kullanacağınız kumaşına boyutuna bağlı, ben yaklaşık 1 çay bardağı tutkal ile 1,5 çay bardağı suyu karıştırdım. Karışım, sulu bir ayran kıvamında olması gerekiyor. Kalıp olarak kullanacağınız yarım küre şeklindeki kasenin dış yüzeyini streç film ile iki kat sarın ve kaseyi ters çevirerek kavanoz gibi yüksek bir objenin üzerine ters çevirerek oturtun. Kumaşınızı tutkallı karışıma batırarak iyice ıslanmasını sağlayın ve fazlasını elinizle sıkarak kasenin üzerine yerleştirin. Ben kumaş olarak kalın dokulu bir tül kullandığım için iki kat uygulama yaptım. Kumaşın fazlalıklarını kasenin iç kısmına kıvırarak mandallarla sabitleyin. Eğer tutkal karışımınız arttıysa bir sünger yardımıyla kumaşın tepesinden başlayarak her yerine yedirin. Fazla mal göz çıkarmaz :)


Bu şekilde kumaşı 24 saat hiç kıpırdatmadan kurumaya bırakın. Ertesi günü makasla kumaşın iç kısımdaki fazlalıklarını keserek dikkatli bir şekilde sertleşmiş olan kumaşı kaseden ayırın, streç filmi atın. Kumaşın iç kısmındaki fazlalıkları keserken 1-2 mm. yapıştırma payı bırakmanız önemli, kesinlikle tam kumaşın kıvrıldığı çizgiden kesmeyin.


Fotoblok kartona kaseyi ters çevirerek etrafından bir daire çizin. Bu dairenin tam ortasına lambanızın kafasının genişliğinde bir daire daha çizin ve orta kısmını ve kenarlarını maket bıçağı ile kesin. . Dairenin kenarlarına bolca uhu sürün ve kumaş kalıbı üzerine hafifçe bastırarak yapıştırın, kuruması için en az 2 saat bekleyin. Kuruduğuna emin olduktan sonra bombeli kısım alt tarafa gelecek şekilde ters çevirin ve boşalttığınız deliğin kenarlarına 4 parça cırt cırt yapıştırın.


Fotoblok kartona lambanızın kafasının genişliğinde bir daire daha çizerek kenarlarından 1,5-2 cm taşırarak bir daire daha çizin ve maket bıçağı ile kesip çıkarın. Bir yüzeyini, daha önce kullandığınız cırt cırt parçalarının diğer tarafı ile, dairenin her tarafını kaplayacak şekilde, montaj yapıştırıcısı ile yapıştırarak kaplayın. 


Dairenin iç bölümüne de montaj yapıştırıcısı sürerek lambanın ağzından geçirin ve kuruması için bırakın.


Montaj yapıştırıcısının kıvamı çok yoğun olduğu için tamamen kuruması 3-4 saat sürüyor. Tüm parçalar kuruduğunda tak-çıkar diffuserınız hazır!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder