Sayfalar

13 Mart 2013 Çarşamba

Mdf Kutuyu Peçete Kaplama


Hobi malzemeleri satan kırtasiyelerden alacağınız küçük mdf kutular, objelerinizi düzenlemek ve derli toplu tutmak için çok kullanışlıdır. Hem maliyeti ucuz, hem de istediğiniz şekilde boyayıp kaplayabilirsiniz. Ben bu kutuları boya tüplerimi depolamak için kullanıyorum. Bir kaç kutu alıp bir tornavida ile menteşelerini çıkararak kapaklarını ayırdım, böylece iki parça halinde kullanma şansım oldu. 

Mdf kutularda en çok uygulanan yöntem boyamak veya peçete kaplamak. Fakat genellikle peçete kaplandığında sadece üst katı kullanılıyor ve bu kat çok ince olduğu için kutunun üzerinde kırışık bir doku oluşuyor. Ben böyle bir görüntü istemediğim için kalın ve üzerinde hafif dokusu olan bir peçeteyi katlarını hiç ayırmadan bütün olarak kullandım. Peçeteyi Metro Market'ten almıştım, ebatları kumaş peçete gibi büyük olduğu için, bir tanesiyle bir kutu kaplanabiliyor.  Bu şekilde büyük boyutlu ve katları birbirinden kolayca ayrılmayan dokulu bir peçete kullanırsanız hem işiniz kolaylaşır, hem de ortaya daha düzgün bir sonuç çıkar. 


Malzemeler;
 • Mdf kutu
 • Kumaş dokulu kağıt peçete
 • Mod Podge
 • Akrilik boya (Ben Cadence 1296 Fıstık Yeşili kullandım)
 • Fırça (2 adet)
 • Akrilik sprey vernik
 • Su zımparası (ben kullanmadım)
 • MakasYapımı:
 1. Kutunun içini istediğiniz bir renkte boyayın. Eğer kutunun yüzeyi düzgün değilse boyamadan önce su zımparası ile zımparalayın ve hafif nemli bir bez ile silin.
 2. Kutunun alt bölümüne bir fırça ile mod podge sürün.
 3. Peçeteyi açarak düzgün bir yüzeye serin. Kutuyu ters çevirerek tam ortasına denk gelecek şekilde peçetenin ortasına yerleştirin. Kutuyu elinize alarak kırışık ve hava kabarcığı kalmaması için elinizle yavaşla bastırarak peçetenin tabana yapışmasını sağlayın.
 4. Kutunun yan yüzeylerinden birine mod podge sürün.
 5. Peçeteyi kenar hizasında bir makas ile düzgünce kesin. 
 6. Kestiğiniz peçeteyi yukarı doğru kıvırarak mod podge sürdüğünüz yüzeye düzgünce yapıştırın. Peçetenin ucundaki fazlalığı kabaca kesin.  
 7. Aynı işlemi diğer üç yan yüzey için de uygulayın.
 8. Büyün yüzeylerin yapıştırma işlemi bittiğinde peçetelerin dışa taşan kısımlarını düzgünce kesin. Üzerine bir kaç kat mod podge daha sürün ve kutuyu ters çevirerek kurumaya bırakın.
 9. Mod podge tamamen kuruduktan (yaklaşık 1-2 saat) sonra akrilik mat sprey vernik ile vernikleyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder